Odniesienie do wyceny pięciotlenku wanadu: jak faktycznie zbudowana jest liczba
Krótka odpowiedź
A V2O5cytatnie jest ceną, jest to cena plus osiem lub dziewięć warunków, a warunki są warte więcej niż różnica między dwoma dostawcami. Tego samego dnia we wrześniu 2026 r. można było zobaczyć71 500 RMB/t-za gotówkę z zakładuw Chinach,4,78 USD/funt tlenkuna konwersji tego samego źródła, oraz5,36 USD/funtw Europie -, a różnica między liczbami chińskimi i europejskimi dotyczy frachtu, cła, magazynowania i finansowania, a nie materiału. Poniżej: co tak naprawdę przenosi każdy Incoterm, ile kosztuje rachunek za akceptację, dlaczego płatki zamieniają się w stop wanadu-azotu wDźwignia 1,5xoraz szablon zapytania ofertowego, który umożliwi uzyskanie porównywalnej oferty już za pierwszym razem.
Dziewięć pól, które muszą znajdować się w cytacie

Jeśli któregokolwiek z nich brakuje, nie masz wyceny, masz wskazówkę. To rozróżnienie zakończyło przyjaźnie.
- Stopień i standard.Podaj standard, a nie specyfikację firmy. W przypadku materiałów chińskich jest to zwykle YB/T 5304-2017 i kod klasy - V2O598,0-F dla płatków — powinno pojawić się dosłownie.
- Limity zanieczyszczeń, których naprawdę potrzebujesz.Krzem, żelazo, fosfor, siarka, arsen, a dla odbiorców elektrolitów lub katalizatorów metale alkaliczne. Zapisywanie limitów, których nie potrzebujesz, kosztuje; pozostawienie ich stanowi ryzyko.
- Ilość i tolerancja.Podaj, czy wynosi on ± 5% według uznania sprzedającego czy kupującego i kto ponosi różnicę w kosztach transportu.
- Podstawa jednostki.Na tonę tlenku lub na funt zawartego wanadu. Powiedz to słowami.
- Konwencja walutowa i kursowa.Jeśli kontrakt jest w USD, ale wycena jest w RMB, powiedz, jaki kurs i co się stanie, jeśli przekroczy pewien przedział.
- Incoterm i nazwane miejsce.Samo słowo „FOB” jest niekompletne; FOB, który port i zgodnie z Incoterms 2020.
- Leczenie podatkowe.Czy cena zawiera podatek VAT i jaką dokumentację eksportową zapewnia sprzedawca.
- Instrument płatniczy i termin.Instrument, tenor i kto płaci opłaty bankowe.
- Ważność.Data, która nie jest „zależna od rynku”.
Gdzie właściwie leżą pieniądze: porównanie bazowe
| Cytat | Poziom | Ciąg podstawowy | Co kupujący musi dodać |
|---|---|---|---|
| Płatki chińskie 98% | 71 500 RMB / t | Wycena krajowa, gotówka | Transport śródlądowy, pakowanie eksportowe, opłaty portowe, obsługa podatku VAT |
| Płatki chińskie 98% | 4,78 USD / funt V2O5 | To samo źródło, własne nawrócenie | Implikowany kurs około 6,78; sprawdź swoją stopę skarbową |
| Płatki chińskie 98% min | 10 USD,860 / tonę | EXW, 22 lipca 2026 r | Wszystko począwszy od bramy fabryki |
| Płatek europejski 98% | 5,36 USD / funt | 14 sierpnia 2026 r | Nie ma już w nim nic związanego z - frachtem, cłem, czynszem i finansowaniem |
| Chiny FeV50 | 83 000–84 000 RMB / t | Ex{0}}z podatkiem po akceptacji | Koszt rabatu, jeśli chcesz uzyskać równowartość gotówki |
| Chiny FeV80 | 132 800–134 400 RMB / t | Ex{0}}z podatkiem po akceptacji | Jak powyżej |
Przeczytaj ostatnią kolumnę. Różnica między liczbą chińską a liczbą europejską nie wynika z różnicy zdań co do wartości wanadu; to jest lista usług.
Incoterms: co tak naprawdę przekazuje każdy z nich
| Termin | Transfery ryzyka | Kto rezerwuje przewóz-zgodny z DG | Uważaj na |
|---|---|---|---|
| EXW | W zakładzie sprzedawcy | Kupujący | Załadunek i odprawa eksportowa stają się Twoim problemem; rozsądne tylko wtedy, gdy masz lokalnego agenta |
| FCA | Po przekazaniu Twojemu przewoźnikowi | Kupujący | Czystszy niż EXW w przypadku ładunków kontenerowych; nazwij dokładnie to miejsce |
| KIESZONKA NA ZEGAREK | Na pokładzie w porcie załadunku | Kupujący | Norma dla żelazostopów luzem; kontrolujesz routing i spedytora |
| CFR | Na pokładzie w porcie załadunku | Sprzedawca płaci za fracht | Ryzyko nadal przechodzi podczas załadunku. Uszkodzone opakowanie znalezione w miejscu przeznaczenia należy do Ciebie |
| CIF | Na pokładzie w porcie załadunku | Sprzedawca płaci za fracht i ubezpieczenie | Ten sam punkt ryzyka co CFR; ubezpieczenie obejmuje zazwyczaj minimalną ochronę, a nie pełną wartość |
| DAP | W określonym miejscu docelowym, przed odprawą importową | Sprzedający | Formalności importowe, cła i wszelkie wymagania DG załatwiasz lokalnie |
| DDP | W określonym miejscu docelowym, wyczyszczono | Sprzedający | Najdroższy i najwolniejszy w cytowaniu; sprzedawca ponosi ryzyko cła i licencji |
Jeden punkt, który jest specyficzny dla tego ładunku i przyciąga ludzi:V2O5jest towarem niebezpiecznym klasy 6.1(UN 2862, III grupa pakowania). Nie każdy spedytor go przyjmie, nie każda linia załaduje go w każdym porcie, a dopłata za towar niebezpieczny plus opłata dokumentacyjna to realne pieniądze za kontener. Poproś o to jako osobną linię w ofercie frachtowej, zamiast umieszczać ją na fakturze. W ramach CIF lub CFR sprzedawca rezerwuje statek, ale jeśli kontener zostanie odrzucony z powodu błędu na tabliczce lub w deklaracji, opóźnienie i koszt lądują na ładunku.
Instrumenty płatnicze i ich koszt
W tym momencie „tani” cytat przestaje być tani. Arytmetyka nie jest trudna, ale rzadko jest zapisywana.
Rachunki akceptacyjne banku.Notowania chińskich krajowych żelazostopów są zwykle dokonywane „w drodze akceptu”, co oznacza rozliczenie za pomocą rachunku akceptu bankowego po 90 lub 180 dniach, a nie w gotówce. Jeśli jesteś odbiorcą i chcesz otrzymać gotówkę dzisiaj, rabatujesz rachunek. Przy rocznej stopie dyskontowej wynoszącej 4,5%: 90 dni kosztuje 4,5% × 90/365 =około 1,1% wartości nominalnej; 180 dni kosztuje około 2,2%.
Na 100-tonowej partii po cenie 71 500 RMB/t - 7,15 mln RMB – 180-dniowa akceptacja oznacza finansowanie o wartości około 157 000 RMB osadzone w cenie, która wygląda na tę samą cenę, co transakcja gotówkowa. Jeśli porównujesz chińską wycenę akceptacji z międzynarodową wyceną gotówkową i różnica mieści się w tym zakresie, różnicą jest termin płatności.
Akredytywy.Akredytywa na okaziciela kosztuje wnioskodawcę opłatami bankowymi i wiąże linię kredytową, ale zapewnia kontrolę dokumentów, co ma ogromne znaczenie, gdy towar pozostaje za 30 dni, a specyfikacja jest dyskusyjna. 90-dniowa licencja LC przesuwa płatność i jest odpowiednio wyceniana przez sprzedawcę. W przypadku pierwszej przesyłki od kontrahenta, którego nie testowałeś, wolimy zapłacić za LC.
Zaliczka.Najtańszy dla sprzedającego i najbardziej ryzykowny dla Ciebie. Jeśli musisz to zrobić przy pierwszym zamówieniu, zachowaj proporcje, zrób zdjęcia pakowania przed załadunkiem i użyj instrumentu, przed którym możesz wyegzekwować, a nie przelewu na nieznane konto.
Obliczenie, które powie Ci, ile wart jest dla Ciebie tlenek
Dwa sprawdzone przykłady, ponieważ jest to element analizy, który zamienia cenę w decyzję.
Od płatków do wanadu-stopu azotu: dźwignia 1,5x
Weźmy tabelę kosztów FerroAlloyNet za tydzień od 31 sierpnia do 4 września 2026 r.: VN 107 000 RMB/t, koszt obliczeniowy 109 474 RMB/t, płatek detaliczny 70 250 RMB/t. Oblicz zużycie wynikające z tych liczb.
VN16 zawiera około 78% wanadu. Na jedną tonę potrzeba zatem 780 kg zawartego wanadu. Płatki przy 98% V2O5zawiera 54,9% wanadu, zatem przy 95% uzysku wymagana wartość wynosi 780 ÷ 0,549 ÷ 0.95 =1496 kg płatków na tonę VN.
Przy cenie 70 250 RMB/t, czyli 105 094 RMB tlenku w tonie VN, pozostaje około 4380 RMB do konwersji. Dodaj je ponownie: 105,094 + 4,380=109,474, czyli dokładnie tyle, ile wynosi opublikowany koszt. Model uzgadnia się z juanem, więc ufamy współczynnikowi konsumpcji.
Natychmiast następują dwie rzeczy:
- Dźwignia wynosi 1,5x.Każde przemieszczenie płatków o wartości 1000 RMB/t zwiększa koszt VN o 1496 RMB/t. Producent VN zajmuje pozycję lewarowaną na tlenku, niezależnie od tego, czy tak o tym myśli, czy nie.
- Próg rentowności płatków przy cenie VN wynoszącej 107 000 RMB wynosi około 68 600 RMB/t.Wyprowadzenie: (107 000 - 4380) ÷ 1,496. Płatek przy cenie 70 250 RMB to 1650 RMB więcej, a 1650 × 1,496 to 2 RMB468 -, co oznacza stratę 2474 RMB/t, jak podaje tabela. Arytmetyka się zamyka.
Jeśli kupujesz tlenek i sprzedajesz do VN,-liczba progu rentowności jest najbardziej przydatną wartością na tej stronie. Informuje Cię, przy dowolnej cenie VN, jaką możesz faktycznie osiągnąć, maksymalną cenę płatków, jaką możesz zapłacić. Przeliczaj to co tydzień.
Z płatków na FeV80: margines konwersji
Jedna tona FeV80 zawiera 800 kg wanadu. Przy 54,9% wanadu w płatku i 95% odzysku, co wymaga 800 ÷ 0,549 ÷ 0.95 =1534 kg płatków. Przy cenie 71 500 RMB/t, czyli 109 691 RMB tlenku w tonie FeV80.
Transakcja z chińskim FeV80 po cenie 129 600–131 200 RMB/t w dniu 4 września 2026 r. Pozostałość - około 20 000–21 RMB,500 - musi pokryć reduktor, moc, robociznę, materiały ogniotrwałe, 5% utratę wydajności i marżę. Jest to niewielka różnica w przypadku operacji pirometalurgicznej i dlatego wzrosty tlenków na tym rynku szybko budzą kontrowersje: huta po prostu nie jest w stanie ich wchłonąć.
Obydwa obliczenia podlegają temu samemu zastrzeżeniu. Notowania stopów obejmują „podatek przy odbiorze”, a wycena tlenku jest kwotą pieniężną, zatem dokonujesz porównania w przypadku-luki instrumentu płatniczego wynoszącej około 1–2%. Dostosuj, zanim zaczniesz działać.
Ważność, depozyty i działanie chińskich przetargów
Duże ilości chińskich V2O5nie zmieniaj rąk na ekranie. Zmieniają właścicieli w zapieczętowanych, wielo-okrągłych młynach, a jeśli takiego nie widziałeś, warto poznać mechanikę przed złożeniem oferty.
W pierwszym tygodniu września ogłoszono dwa przetargi 2026 - przedsiębiorstw Yunnan Fangda Vanadium Titanium New Materials i Sichuan Fansheng New Materials -, oba ogłoszono dla klasy V2O598,0-F, oba wymagały aKaucja 100 000 RMB, obaj wzięli udział w co najmniej dwóch rundach licytacji i obaj zwyciężyliex-własna-kolekcja dziełz cytatami ważnymi tylko dla tego tygodnia. W ramach przetargu ogłoszonego 28 sierpnia huta Jiangsu zakupiła 30 ton VN16 po cenie 107 500 RMB/t, z odbiorem podatkowym.
Praktyczne konsekwencje: zaplanuj kaucję jako koszt wejścia, a nie sygnał zamiaru, traktuj-dniową ważność jako normalną, a nie agresywną, i nigdy nie zakładaj, że możesz przedłużyć cenę promocyjną na późniejszą wysyłkę.
Szablon zapytania ofertowego, który można skopiować
Jest to format zapytania, który pozwala uzyskać porównywalne odpowiedzi od wielu dostawców za pierwszym razem. Wyślij go jako SMS, a nie jako prośbę o „najlepszą cenę”.
- Produkt:Płatki pięciotlenku wanadu, V2O598,0% min, zgodnie z YB/T 5304-2017 (lub normą krajową)
- Wymagane limity zanieczyszczeń:wypisz tylko to, czego potrzebujesz, z maksymalnymi wartościami
- Ilość:ton, a także informację, czy jest to program-jednorazowy czy miesięczny
- Dostawa:Termin Incoterms 2020 i nazwane miejsce oraz okno dostawy
- Uszczelka:1-tona FIBC z uszczelnioną wkładką PE lub 25 kg / 50 kg, odpowiednio; stan na paletach i w razie potrzeby ISPM 15 - zobacz naszespecyfikacja pakowania
- Podstawa ceny:walucie, na tonę tlenku lub na funt zawartego wanadu oraz czy wliczony jest podatek
- Zapłata:instrumentu i terminu zapadalności oraz kto ponosi opłaty bankowe
- Ważność:podaj wymaganą liczbę dni
- Dokumenty:COA nazewnictwo normy, karta charakterystyki, deklaracja towarów niebezpiecznych, lista pakowania, świadectwo pochodzenia
- Analiza:pobieranie próbek i metoda analityczna, procedura-podziału próbki i wyznaczone laboratorium sędziowskie
- Przed-wysyłką:zdjęcia zapakowanego i załadowanego kontenera przed zamknięciem
Trzy pułapki i jedna rzecz, o której Ci nie powiemy
Pułapka pierwsza: podstawa jednostki.„5,50 USD/funt” oznacza dwie bardzo różne rzeczy w zależności od tego, czy jest to tlenek, czy zawiera wanad. V2O5zawiera 56,01% wanadu, zatem konwencja dotycząca-zawartego metalu daje liczbę 1,785 razy wyższą. Zapisz to słownie w umowie.
Pułapka druga: cena podana nie jest ceną dostarczoną.Dopłata klasy 6.1, opłata za dokumentację DG, środek pochłaniający wilgoć do kontenerów, palety ISPM 15, transport śródlądowy do portu, który faktycznie przyjmie ładunek, oraz inspekcja – wszystko to jest na górze. Na 20-tonowym kontenerze nie są to błędy zaokrągleń.
Pułapka trzecia: waga i wilgoć.Flake zbiera wodę w wilgotnym magazynie lub podczas długiej podróży morskiej, a Ty płacisz za nią cenę tlenku. Określ, czy rozliczenie dotyczy wagi załadunku, czy wagi przybycia i ustaw limit wilgoci ze zdefiniowanym środkiem zaradczym. Naszstrona magazynowapokrywa koszty zbierania wilgoci o wartości 1% w przeliczeniu na pojemnik.
I rzecz, o której nie powiemy:stawki celne przywozowe, podatek VAT lub rabat wywozowy, wymogi dotyczące licencji eksportowych oraz to, czy dany produkt wanadowy wymaga w tym roku pozwolenia. Wszystko to się zmienia, a wanad jest na tyle bliski strategicznej-polityce dotyczącej metali, że opublikowanie tutaj liczby byłoby nieodpowiedzialne. Przed każdą wysyłką sprawdź u swojego brokera i spedytora aktualny harmonogram taryf i aktualny katalog licencji. Jeśli witryna podaje stawkę, sprawdź ją samodzielnie -, włączając tę stawkę za dwanaście miesięcy.
pytania dotyczące notowań V2O5
Co powinna zawierać oferta cenowa?Klasa i standard, ilość i tolerancja, podstawa jednostki, waluta, Incoterm i nazwa miejsca, traktowanie podatkowe, instrument płatniczy i termin, ważność, harmonogram dostaw, specyfikacja opakowania oraz metoda oznaczania plus laboratorium sędziowskie.
Za co sprzedaje się V2O5?
W dniu 7 września 2026 r. CBCIE wyceniło płatki chińskie 98% na 71 500 RMB/t, publikując cenę 4,78 USD/funt V2O5. 14 sierpnia w Europie cena była bliska 5,36 USD/funt. Rzeczywiste wyceny partii zależą od podstawy, ilości i warunków.
Co oznacza „ex-ex-works z podatkiem w momencie odbioru”?
Zawiera podatek VAT-, rozliczany na podstawie akceptu bankowego, odbiór w zakładzie sprzedającego. Banknot 90-dniowy z dyskontem 4,5% jest wart około 1,1% wartości nominalnej, a więc nie jest to to samo, co cena gotówkowa.
Jak porównać USD/funt z RMB/tonę?
Użyj własnej stawki i potwierdź podstawę jednostkową. 4,78 USD/funt × 2204,623 to około 10538 USD/t. Równoległa wartość RMB źródła wskazuje na około 6,78, co może różnić się o 5% od stopy skarbowej.
Który Incoterm jest najlepszy w przypadku importu?
FOB, jeśli Twój spedytor obsługuje towary niebezpieczne i chcesz mieć kontrolę nad trasą. CIF jest wygodny, ale ryzyko nadal przechodzi w porcie załadunku. DDP stawia najwięcej na sprzedawcę i odpowiednio wycenia.
Źródła wykorzystane na tej stronie
CBCIE Metal, oceny płatków pięciotlenku wanadu 98%, 7 września 2026 r. FerroAlloyNet / vanadiumprice.com, statystyki dotyczące cen rynkowych żelazowanadu i-stopu azotu wanadu w Chinach, od 31 sierpnia do 4 września 2026 r.; Obserwacje przetargowe azotowanego FeV i VN w Chinach, sierpień i wrzesień 2026. ScrapMonster, płatki pięciotlenku wanadu 98% min seria EXW, 22 lipca 2026. vanadiumprice.com, europejskie notowania płatków i FeV80, 14 sierpnia 2026. YB/T 5304-2017,Pięciotlenek wanadu, dla oznaczeń stopni. Zasady Incoterms 2020 dotyczące transferu ryzyka i kosztów. Lista towarów niebezpiecznych ADR, UN 2862, klasa 6.1, III grupa pakowania, dla klasyfikacji transportowej. Stechiometria: V2O5zawiera 56,01% masowych wanadu; 2204,623 funtów na tonę. Współczynniki zużycia wynoszące 1496 kg i 1534 kg na tonę stopu zakładają 98% płatków i 95% odzysku i są wyprowadzane, a nie publikowane. Przykłady dyskontowania zakładają roczną stopę 4,5% i mają charakter ilustracyjny. Celowo nie podano informacji o cłach, podatku VAT, rabatach i licencjach; sprawdź, czy są aktualne.

