💰 Cennik i wycena metalu krzemowego
Uzyskanie dokładnegocena krzemometaluwycena nie jest tak prosta, jak poproszenie o numer. Gatunek, wielkość cząstek, metoda pakowania, port dostawy i warunki płatności mają wpływ na ostateczną liczbę. W tym przewodniku opisano, co oznacza każdy numer klasy, jak szerokie są rozpiętości cen, jakie informacje należy przygotować i jakie warunki handlowe mają znaczenie podczas importukrzem przemysłowyz Chin lub innego pochodzenia.
Co oznaczają liczby stopni?
Metal krzemowygatunki są kodowane na podstawie przybliżonej maksymalnej zawartości trzech kluczowych zanieczyszczeń: żelaza (Fe), aluminium (Al) i wapnia (Ca). Cztero-liczbę odczytuje się jako Fe-Al-Ca z dokładnością do dziesiątych części procenta. Na przykład 553 oznacza Fe mniejsze lub równe 0,50%, Al mniejsze lub równe 0,50%, Ca mniejsze lub równe 0,30%.
Oto najczęściej sprzedawane gatunki i ich typowe zastosowania:
- Krzem metaliczny 553:Fe Mniejsze lub równe 0,50% Al Mniejsze lub równe 0,50% Ca Mniejsze lub równe 0,30%. Najlepszy gatunek do stopów aluminium i odtleniania stali. W terminologii chińskiego rynku nazywany także „gatunkiem metalurgicznym” lub „nie-przepuszczającym tlenu-”.
- Krzem metaliczny 441:Fe Mniejsze lub równe 0,40% Al Mniejsze lub równe 0,40% Ca Mniejsze lub równe 0,10%. Większa czystość w przypadku wyższej-stopów aluminium i-niższych zastosowań silikonowych.
- Krzem metaliczny 421:Fe Mniejsze lub równe 0,40% Al Mniejsze lub równe 0,20% Ca Mniejsze lub równe 0,10%. Preferowany do-średniego poziomu produkcji silikonu i zastosowań chemicznych, gdzie liczy się ściślejsza kontrola aluminium.
- Krzem metaliczny 3303:Fe Mniejsze lub równe 0,30% Al Mniejsze lub równe 0,30% Ca Mniejsze lub równe 0,03%. Materiał-chemiczny do monomerów silikonowych i stopów specjalnych. Niska zawartość wapnia ma kluczowe znaczenie dla wydajności reaktora silikonowego.
- Krzem metaliczny 2202:Fe Mniejsze lub równe 0,20% Al Mniejsze lub równe 0,20% Ca Mniejsze lub równe 0,02%. Stopień-o wysokiej czystości do najwyższej jakości silikonowych środków chemicznych, przygotowania surowców półprzewodnikowych i zaawansowanych systemów stopowych. Zapewnia najwyższą cenę wśród klas standardowych.
Niektórzy dostawcy oferują również gatunki 1101, 1501, 1502 i inne specjalistyczne do zastosowań niszowych. Zawsze żądaj Certyfikatu Analizy przed złożeniem zamówienia, ponieważ rzeczywisty poziom zanieczyszczeń może się różnić w zależności od partii pieca.
Jaka jest różnica w cenie pomiędzy klasami?
Rozpiętość pomiędzy gatunkami metalurgicznymi i chemicznymi jest znaczna i pogłębiła się w ostatnich latach w miarę zmniejszania się podaży gatunków-chemicznych. Na podstawie chińskich notowań FOB dotyczących eksportu z czerwca 2026 r.:
| Stopień | Cena FOB (USD/MT) | Premium kontra 553 |
|---|---|---|
| 553 | 1,330–1,360 | Linia bazowa |
| 441 | 1,380–1,430 | +4–5% |
| 421 | 1,450–1,500 | +9–10% |
| 3303 | 1,490–1,510 | +12–13% |
| 2202 | 2,000–2,100 | +50–54% |
Źródło: notowania FOB dotyczące eksportu krzemometalu z Chin, port Huangpu, 26 czerwca 2026 r.
Na krajowym rynku chińskim pod koniec sierpnia 2026 r. ceny SMM wskazywały, że tlen-wdmuchiwany był w cenie 553 w cenie 9 300–9 500 CNY/MT, 441 w cenie 9 500–9 600 CNY/MT i 3303 w cenie 10 100–10 200 CNY/MT. Gatunek 2202 rzadko jest notowany w publicznych indeksach, ponieważ zazwyczaj jest sprzedawany-w ramach długoterminowych kontraktów bezpośrednio producentom silikonu.
Dla zachodnich nabywców premia za klasę jest jeszcze szersza. Ferroglobe odnotowało średnią cenę sprzedaży swojego portfela krzemometalu, który obejmuje różne gatunki i rynki, na poziomie 2592 USD/t w kwartale2 2026. Specjalistyczny materiał-o wysokiej czystości sprzedawany do kanałów półprzewodnikowych lub lotniczych może przekraczać 3500 USD/MT.
Jakie czynniki wpływają na Twoją ofertę?
Poza ceną podstawową na ostateczną liczbę na fakturze wpływa kilka zmiennych:
Rozmiar i forma cząstek.Standardowe rozmiary brył to 10–50 mm, 10–100 mm i 50–100 mm. Gatunki proszków (oczko 200, 325 lub niestandardowe) wymagają dodatkowego kruszenia i przesiewania, co kosztuje 50–150 USD/MT.
Opakowanie.Standardowe opakowanie eksportowe to torby jumbo o pojemności 1 MT. Mniejsze worki 25 kg lub specjalna-wyściółka odporna na wilgoć zwiększają koszty. W przypadku przesyłek kontenerowych najbardziej ekonomiczną opcją są torby typu jumbo.
Tom.Typowe MOQ zaczynają się od 20–25 ton metrycznych. Zakupy spot poniżej 20 MT zwykle wiążą się z premią w wysokości 3–8%. Przesyłki kontenerowe-(25–27 ton na 20-stopowy kontener) optymalizują fracht na tonę.
Pochodzenie i logistyka.FOB China jest światowym punktem odniesienia, ale dostawa CIF lub DAP wymaga dodania frachtu oceanicznego, ubezpieczenia i transportu śródlądowego. 20-stopowy kontener z Szanghaju do Rotterdamu zazwyczaj dodaje logistykę o 60–120 USD/MT.
Warunki płatności.Standardową praktyką jest 30% depozytu przy zamówieniu, 70% za kopię B/L. Do akredytyw doliczane są opłaty bankowe w wysokości około 0,5–1,5%. Warunki otwartego konta są dostępne tylko dla stałych klientów.
Czas i warunki rynkowe.Oferta chińskich producentów jest zazwyczaj ważna przez 3–7 dni roboczych. W porze suchej w prowincji Yunnan (grudzień – maj) podaż się zwiększa. Po Księżycowym Nowym Roku zapotrzebowanie na uzupełnienie zapasów często powoduje wzrost cen przez 4–6 tygodni.
✅Krok-po-kroku: jak poprosić o wycenę
Postępuj zgodnie z poniższą sekwencją, aby uzyskać dokładną, porównywalną wycenę z dowolnej ofertymetal krzemowydostawca:
Krok 1 - Określ swoją ocenę.Dopasuj swoje zastosowanie do odpowiedniej specyfikacji Fe{0}}Al-Ca. Jeśli nie masz pewności, podaj-zastosowanie końcowe i poproś dostawcę o zalecenie oceny.
Krok 2 - Określ rozmiar cząstek.Podaj preferowany zakres brył lub siatkę proszku. Jeśli potrzebujesz wielu rozmiarów dla różnych linii produkcyjnych, wypisz je osobno.
Krok 3 - Określ głośność i rytm.Czy kupujesz-jednorazową działkę czy zawierasz umowę roczną? Roczne umowy na odbiór 500 ton lub więcej zazwyczaj odblokowują 3–7% rabatu w porównaniu z cenami spot.
Krok 4 - Wybierz warunki dostawy.Wybierz pomiędzy FOB, CIF lub DAP. FOB zapewnia kontrolę nad ładunkiem; CIF upraszcza logistykę, jeśli brakuje Ci relacji ze spedytorem; DAP to rozwiązanie najmniej praktyczne,-ale zazwyczaj najdroższe.
Krok 5 - Nazwij port docelowy.Stawki za fracht różnią się znacznie w zależności od trasy. Z Szanghaju do Hamburga jest taniej niż z Tianjin do Santos. Port ma znaczenie zarówno dla transportu morskiego, jak i dystrybucji śródlądowej.
Krok 6 - Poproś o dokumenty uzupełniające.Poproś o świadectwo analizy, próbkę listy przewozowej i poprzednie zgłoszenie celne wywozowe (w celach informacyjnych). Jeśli potrzebujesz rejestracji REACH lub innych certyfikatów zgodności, zaznacz to z góry.
Krok 7 - Ustaw oś czasu.Wskaż, kiedy potrzebujesz materiału na miejscu. Pilne przesyłki (poniżej 4 tygodni) zwykle wymagają frachtu lotniczego lub wyższych stawek oceanicznych, co może podwoić koszty logistyki.
Jakie informacje należy przygotować?
Zanim się skontaktujesz, zbierz następujące szczegóły. Dostawcy, którzy otrzymują pełne informacje, reagują szybciej i podają dokładniejsze ceny.
- Wymagany gatunek (np. 553, 441, 3303, 2202) lub opis zastosowania
- Minimalna zawartość krzemu (zwykle 98,5%, 99,0% lub 99,5%)
- Wielkość i forma cząstek (grudka 10–50 mm, 10–100 mm, proszek 200 mesh itp.)
- Miesięczne lub roczne zapotrzebowanie na wielkość
- Preferowany termin dostawy (FOB, CIF, CFR, DAP, DDP)
- Port docelowy lub śródlądowy adres dostawy
- Preferowane opakowanie (worki jumbo 1 MT, worki 25 kg, luzem)
- Wymagane certyfikaty (COA, inspekcja SGS, REACH, MSDS)
- Docelowy termin dostawy lub czas trwania umowy
- Preferencje dotyczące warunków płatności i historia handlowa Twojej firmy
Wspólne warunki handlowe dotyczące krzemometalu
Bardzometal krzemowytransakcje eksportowe korzystają z jednego z poniższych Incoterms:
- FOB (bezpłatny na pokładzie):Sprzedawca dostarcza towar na statek w określonym porcie. Kupujący płaci za fracht morski, ubezpieczenie i dalszy transport. Najczęściej spotykany w chińskim eksporcie.
- CFR (koszt i fracht):Sprzedawca opłaca fracht do portu docelowego. Przeniesienie ryzyka w miejscu pochodzenia. Kupujący zapewnia ubezpieczenie.
- CIF (koszt, ubezpieczenie i fracht):Sprzedawca opłaca fracht i ubezpieczenie do portu docelowego. Preferowane przez kupujących, którzy chcą jednej faktury obejmującej produkt i wysyłkę.
- DAP (dostawa na miejsce):Sprzedawca dostarcza do wskazanego przez kupującego miejsca docelowego. Kupujący zajmuje się odprawą importową i cłami.
- DDP (dostarczone, cło opłacone):Sprzedawca zajmuje się wszystkim, łącznie z cłami importowymi. Rzadko używany do towarów masowych.
Dla większości kupujących CIF jest praktycznym środkiem. Zapewnia pewność ceny, pozostawiając odprawę celną w rękach kupującego.
📋 Najczęściej zadawane pytania
Jaki jest najtańszy gatunek krzemometalu?
Krzem metaliczny 553 to najtańszy-gatunek standardowy, którego cena zwykle wynosi 50–100 USD/MT poniżej 441. Jest szeroko stosowany w stopach aluminium i odtlenianiu stali, gdzie nie jest wymagana ekstremalna czystość.
O ile droższy jest krzem-chemiczny?
Gatunki chemiczne, takie jak 3303 i 2202, charakteryzują się znaczną premią. Od połowy 2026 r. cena 2202 była o około 50–54% wyższa niż 553 na podstawie FOB China, co odzwierciedla bardziej rygorystyczną kontrolę zanieczyszczeń i mniejsze wolumeny produkcji.
Jakie jest typowe MOQ dla importu krzemometalu?
Większość chińskich eksporterów ustala minimalną wielkość zamówienia na 20–25 ton metrycznych, co odpowiada mniej więcej jednemu ładunkowi kontenera o długości 20 stóp. Możliwe są mniejsze zamówienia spot, ale zazwyczaj wiążą się one z premią w wysokości 3–8%.
Czy powinienem kupić FOB czy CIF?
FOB zapewnia elastyczność i przejrzystość transportu. CIF upraszcza logistykę, jeśli nie masz stałego spedytora. Dla-kupujących po raz pierwszy CIF jest często bezpieczniejszym wyborem, dopóki nie zbudujesz sieci logistycznej.
Jak długo ważna jest oferta cenowa krzemometalu?
Standardowe oferty chińskich dostawców są ważne przez 3–7 dni roboczych. W okresach niestabilnych niektórzy dostawcy ograniczają ważność do 48 godzin. Zawsze sprawdź datę ważności przed złożeniem zamówienia.
O jakie dokumenty powinienem poprosić przed złożeniem zamówienia?
Poproś o świadectwo analizy, listę pakowania i próbkę zgłoszenia celnego wywozowego. W przypadku nabywców z UE potwierdź zgodność z REACH. W przypadku kontaktu-z żywnością lub zastosowań medycznych należy poprosić o dodatkowe certyfikaty czystości.
📞 Skontaktuj się z nami, aby uzyskać indywidualną wycenę
Gotowe do źródłametal krzemowy? Prześlij nam swoją klasę, objętość i miejsce docelowe, a my prześlemy szczegółową ofertę w ciągu jednego dnia roboczego. Dostarczamykrzemometal 553, 441, 421, 3303 i 2202 w bryłach, granulkach i proszku, z opcjami dostawy FOB, CIF i DAP.
Popularne Tagi: odniesienia do cen i notowań krzemometalu, Chiny odniesienia do cen i notowań krzemometalu, producenci i dostawcy

