
Przy zakupiemetal krzemowyzagraniczny nabywca często zaczyna od prostego pytania: „Jaką markę wybrać - 553, 441 czy 3303?” W praktyce odpowiedź zależy nie tylko od zawartości krzemu. Aby dokonać właściwego wyboru, należy wziąć pod uwagę dopuszczalną treśćFe, Al i Ca, technologia produkcji, zastosowanie końcowe, wielkość sztuki, wymagania dotyczące załadunku i oczywiście budżet zakupów.
ZnaczkiSilikon metaliczny 553, 441 i 3303należą do najczęściej omawianych specyfikacji przemysłowych. Ich oznaczenia związane są przede wszystkim z ograniczeniami dotyczącymi głównych zanieczyszczeń. Na przykład 553 zazwyczaj oznacza maksymalne poziomy około 0,5% Fe, 0,5% Al i 0,3% Ca. W przypadku 441 ograniczenia stają się bardziej rygorystyczne, szczególnie w przypadku Ca, a w przypadku 3303 wymagania dotyczące zanieczyszczeń są jeszcze niższe.
Jednak ta sama marka może mieć kilka odmian specyfikacji handlowych od różnych producentów. Dlatego kupujący nie powinien postrzegać numeru marki jako zamiennika pełnej specyfikacji chemicznej.
Dlaczego gatunek krzemometalu ma znaczenie
Metal krzemowy wykorzystywany jest w kilku zupełnie różnych łańcuchach produkcyjnych:
- stopy aluminium;
- odlewnia;
- przemysł chemiczny;
- produkcja silikonów;
- metalurgia;
- specjalne materiały zawierające krzem.
Każda z tych branż ma inne podejście do zanieczyszczeń.
Przy masowej produkcji aluminium istotna może być optymalna cena przy stabilnym składzie. W procesie chemicznym nawet niewielka zmiana konkretnego pierwiastka może mieć większy wpływ.
Dlatego zasada wyboru jest dość prosta:
Nie należy kupować najczystszego krzemu tylko dlatego, że jego skład chemiczny jest lepszy na papierze.
Konieczne jest kupowanie marki odpowiadającej mapie technologicznej.
Silicon Metal 553: praktyczna opcja do masowego użytku
Krzem metaliczny 553często uważana za podstawową markę przemysłową.
Typowy punkt orientacyjny:
| Wskaźnik | Wymaganie orientacyjne |
|---|---|
| Si | Większy lub równy 98,5% |
| Fe | Mniejsze lub równe 0,50% |
| Glin | Mniejsze lub równe 0,50% |
| Ok | Mniejsze lub równe 0,30% |
Dokładne wartości należy podać w specyfikacji dostawy.
Główną zaletą 553 - jest połączenie dostępności i akceptowalnego składu chemicznego.
Dla kupującego, który zużywa dziesiątki lub setki ton miesięcznie, ma to ogromne znaczenie. Nawet niewielka różnica w cenie za tonę przy dużym wolumenie zamienia się w znaczną kwotę.
Gdzie używa się 553?
Najbardziej typowe kierunki:
- produkcja stopów aluminium;
- odlewnia;
- ogólne procesy metalurgiczne;
- indywidualne procesy odtleniania;
- produkcji chemicznej, jeżeli jej specyfikacja dopuszcza taki poziom zanieczyszczeń.
W przypadku stopów aluminium stop 553 jest często logiczną opcją wyjściową, chyba że produkcja ma wysokie wymagania dotyczące Fe, Al i Ca.
Silicon Metal 441: kiedy czystszy materiał naprawdę ma sens
Krzem metaliczny 441Zwykle wybierany, gdy 553 nie zapewnia już wymaganego poziomu kontroli zanieczyszczeń.
Typowy punkt odniesienia:
- Si około 99%;
- Fe Mniejsze lub równe 0,4%;
- Al Mniejszy lub równy 0,4%;
- Ca Mniejsze lub równe 0,1%.
Dokładna specyfikacja różni się w zależności od producenta i umowy.
Główną różnicą między 441 a 553 - nie jest po prostu wyższa zawartość Si.
Kupujący faktycznie płaciredukcja niektórych zanieczyszczeń.
Jest to szczególnie ważne w przypadku produkcji, gdzie skład surowców bezpośrednio wpływa na właściwości końcowego stopu.
Kiedy 441 może być bardziej opłacalne niż 553
Jeśli zakład produkuje bardziej wymagające stopy aluminium i ważna jest kontrola Fe i Ca, użycie 441 może zmniejszyć ryzyko produkcyjne.
Ważne jest, aby zrozumieć różnicę pomiędzy:
niska cena zakupu
I
minimalny koszt produktu końcowego.
Jeżeli surowce wyższej jakości zmniejszą liczbę wad lub ustabilizują skład stopu, jego wyższa cena zakupu może być ekonomicznie uzasadniona.
Silicon Metal 3303: Ściślejsza kontrola zanieczyszczeń
Krzem metaliczny 3303odnosi się do czystszych gatunków przemysłowych.
Wspólny punkt orientacyjny:
- Si Większy lub równy 99,3%;
- Fe Mniejsze lub równe 0,3%;
- Al Mniejszy lub równy 0,3%;
- Ca Mniejsze lub równe 0,03%.
Wartości te znajdują się w specyfikacjach handlowych, jednak ostateczne parametry należy zawsze potwierdzić u indywidualnego dostawcy.
Szczególnie zauważalna jest różnica w zawartości wapnia.
U 553:
Ca Mniejsze lub równe 0,30%
U 3303:
Ca Mniejszy lub równy 0,03%
Oznacza to, że maksymalna dopuszczalna zawartość Ca różni się dziesięciokrotnie.
Dlatego błędem jest porównywanie cen 553 i 3303 jedynie pod względem zawartości Si.
Porównanie trzech marek
| Parametr | 553 | 441 | 3303 |
|---|---|---|---|
| Si | Większy lub równy 98,5% | około Większy lub równy 99% | Większy lub równy 99,3% |
| Fe | Mniejsze lub równe 0,50% | Mniejsze lub równe 0,40% | Mniejsze lub równe 0,30% |
| Glin | Mniejsze lub równe 0,50% | Mniejsze lub równe 0,40% | Mniejsze lub równe 0,30% |
| Ok | Mniejsze lub równe 0,30% | Mniejsze lub równe 0,10% | Mniejsze lub równe 0,03% |
| Pozycjonowanie | standard | podwyższona jakość | ścisła kontrola zanieczyszczeń |
| Typowe podejście | cena/masa zastosowania | równowaga cena/jakość | jakość/specjalistyczne zastosowanie |
Niniejsza tabela ma charakter informacyjny i nie zastępuje specyfikacji zamówienia.
Dlaczego 3303 zwykle wymaga wyższej ceny
Cenakrzemometal 3303powstaje nie tylko z powodu -wyższego Si.
Producent potrzebuje:
- użyj odpowiednich surowców;
- kontrolować proces technologiczny;
- zmniejszyć wnikanie niepożądanych zanieczyszczeń;
- sortować produkty;
- kontrolować każdą partię.
Ponadto rynek gatunków wysokich jest zwykle węższy niż rynek standardowych gatunków metalurgicznych.
Stąd powstajenagroda za jakość.
Historyczne materiały branżowe wskazują również, że marki wyższej jakości wymagają bardziej złożonej produkcji i mogą wymagać wyższej premii ze względu na -ograniczoną podaż.
Jak wybrać markę do produkcji aluminium
W przypadku fabryki aluminium wybór można rozpocząć od trzech pytań.
Pytanie 1. Jaki jest skład końcowego stopu?
Jeśli wymagania są standardowe, 553 może być wystarczające.
Pytanie 2: Jak ważne są Fe i Ca?
Jeśli wymagana jest bardziej rygorystyczna kontrola, warto rozważyć model 441.
Pytanie 3. Czy istnieją jakieś specjalne ograniczenia dotyczące zanieczyszczeń?
Jeśli tak, bardziej odpowiedni może być środek czyszczący 3303 lub innej marki.
Ale ostatecznego wyboru powinien dokonać technolog lub inżynier przedsiębiorstwa, a nie tylko dział zakupów.
Dlaczego dla kupującego ważne jest analizowanie nie tylko przeciętnego składu
Załóżmy, że dostawca podaje następujące informacje:
Si Większy lub równy 99,0%
Na pierwszy rzut oka to wystarczy.
Ale dwie gry mogą wyglądać zupełnie inaczej-odmiennie:
Partia A:
- Si 99,10%
- Fe 0,25%
- Al 0,20%
- Ca 0,08%
Partia B:
- Si 99,10%
- Fe 0,38%
- Al 0,38%
- Ca 0,20%
Całkowita zawartość Si jest prawie taka sama.
Ale zachowanie technologiczne surowców może się różnić.
Dlatego właśnie rozważają to profesjonaliści zajmujący się zakupamipełny skład chemiczny, a nie tylko Si%.
Rozmiar elementów jest również częścią specyfikacji
Nawet jeśli skład chemiczny jest dokładnie odpowiedni, nieprawidłowe dobranie rozmiaru może spowodować problemy produkcyjne.
Typowe opcje:
- 10–30 mm;
- 10–50 mm;
- 10–100 mm;
- 50–100 mm;
- granulki;
- mała frakcja.
Konkretny rozmiar dobierany jest z uwzględnieniem sprzętu załadunkowego.
Niektórzy dostawcy oferują również niestandardowe rozmiary.
Co dzieje się z małą frakcją
Podczas transportu i przenoszenia duże kawałki mogą zostać częściowo zniszczone.
Dlatego przydatne jest, aby kupujący uzgodnił z wyprzedzeniem:
dopuszczalny procent kar/niewymiarów.
Jeśli ten wskaźnik nie zostanie ustalony, strony mogą -odmiennie rozumieć jakość dostawy.
Jest to szczególnie ważne dla dużego odbiorcy przemysłowego.
Jak porównać cenę 553 i 441
Należy wziąć pod uwagę cztery wskaźniki:
- Cena za tonę
- rzeczywisty skład chemiczny
- dopuszczalna drobnostka
- warunki dostawy.
To, że 441 jest droższe o 15-30 USD/MT, nie oznacza, że jest mniej opłacalne.
Należy ocenić, czy jego czystszy skład zapewnia realną korzyść produktowi końcowemu.
Praktyczny przykład zakupów
Firma kupuje:
100 MT krzemometalu 553
Cena:
X USD/MT
Po miesiącu dostawca oferuje:
Krzem metaliczny 441
z bonusem.
Przed podjęciem decyzji kupujący powinien zapytać dział produkcji:
Czy jest technologicznie możliwe użycie 441?
Jeśli odpowiedź brzmi tak, porównuje się efekt ekonomiczny.
Jeśli odpowiedź brzmi nie, droższa marka nie ma sensu.
To prosty przykład dlaczegozakup surowców hutniczych musi być powiązany z technologią produkcji.
Jak poprosić o wycenę pod numerem 553, 441 lub 3303
Dobre zapytanie powinno wyglądać mniej więcej tak:
Produkt:Metal krzemowy
Stopień:441
Si:Większy lub równy 99,0%
Fe:Mniejsze lub równe 0,4%
Glin:Mniejsze lub równe 0,4%
Ca:Mniejsze lub równe 0,1%
Rozmiar:10–100 mm
Ilość:100 ton
Uszczelka:Duża torba 1 MT
Termin handlowy:CIF
Miejsce docelowe:[Port]
Wymagane dokumenty:COA + lista pakowania
Im dokładniejsze zapytanie ofertowe, tym mniejsze prawdopodobieństwo otrzymania odmiennych propozycji.
Jak ocenić dostawcę
Nie należy wybierać dostawcy na podstawie wyłącznie pierwszej oferty.
Zaleca się ocenę:
Jakość
Czy dla każdej partii obowiązuje certyfikat COA?
Stabilność
Czy skład różnych partii jest różny?
Zdolność produkcyjna
Czy roślina może wyprodukować wymaganą ilość?
Pakiet
Czy nadaje się do transportu morskiego?
Czas dostawy
Czy jest to zgodne z planem produkcji?
Komunikacja
Jak szybko dostawca odpowiada na pytania techniczne?
Dokumenty
Czy może dostarczyć kompletny pakiet eksportowy?
Konkluzja
Numerów 553, 441 i 3303 nie można uważać po prostu za trzy warianty tego samego produktu o różnych cenach.
Są to różne poziomy kontroli zanieczyszczeń i różne stanowiska handlowe.
Jeśli głównym czynnikiem jest koszt i standardowe zastosowanie -553jest często rozsądnym punktem wyjścia.
Jeśli wymagana jest bardziej rygorystyczna kontrola, warto rozważyć -441.
Jeśli proces jest wrażliwy na zanieczyszczenia i wymagane są czystsze surowce -3303może być uzasadnione.
Główna zasada zamówień przemysłowych:
najpierw określ wymagania techniczne, następnie wybierz markę i dopiero wtedy porównaj cenę.
Często zadawane pytania
1. Co oznacza 553 w metalicznym krzemie?
Typowo 553 oznacza maksymalny poziom Fe około 0,5%, Al około 0,5% i Ca około 0,3%.
2. Czym 441 różni się od 553?
441 ma ogólnie bardziej rygorystyczne ograniczenia dotyczące Fe, Al, a zwłaszcza Ca.
3. Czym 3303 różni się od 441?
Generalnie 3303 ma jeszcze niższy dopuszczalny poziom głównych zanieczyszczeń.
4. Która marka jest tańsza?
Najczęściej standardowy 553 ma niższy koszt, ale rzeczywista cena zależy od rynku i konkretnej oferty.
5. Czy mogę użyć 553 zamiast 441?
Tylko jeśli pozwala na to specyfikacja technologiczna produktu końcowego.
6. Czy mogę użyć 441 zamiast 553?
Odpowiedni może być technicznie czystszy materiał, ale jego ekonomiczna wykonalność zależy od produkcji.
7. Dlaczego 3303 jest droższy?
Ze względu na-bardziej rygorystyczną kontrolę zanieczyszczeń, wymogi dotyczące produkcji i sortowania.
8. Co jest ważniejsze - Si czy Fe/Al/Ca?
Zależy od zastosowania. W procesach wrażliwych zanieczyszczenia mogą być równie ważne jak ogólny poziom Si.
9. Jak sprawdzić jakość?
Poproś o COA i porównaj rzeczywiste wartości ze specyfikacją umowy.
10. Jaki rozmiar kawałków jest najlepszy?
Zależy od wyposażenia i sposobu załadunku.
11. Jaki rozmiar jest najczęściej używany?
W handlu eksportowym występują 10–50 i 10–100 mm, ale rozmiar należy wcześniej uzgodnić.
12. Czy mogę zamówić rozmiar niestandardowy?
U wielu dostawców jest to możliwe przy odpowiedniej wielkości zamówienia.
13. Czy muszę podawać rozmiar w umowie?
Tak.
14. Czy konieczne jest sprawdzanie frakcji drobnej?
Tak, szczególnie przy dużych wolumenach.
15. Jaki gatunek wybrać dla stopu aluminium?
Warto zacząć od specyfikacji technologicznej finalnego stopu, następnie porównać gatunki 553, 441 i ewentualnie czystsze gatunki.


